Czy będzie lek antykleszczowy dla ludzi?

Dziewczynka zbierająca kwiatki na łące

lek „antykleszczowy” dla ludzi?

Czy tabletka może zadziałać profilaktycznie przeciw kleszczom i boreliozie?

A gdyby tak na początku sezonu po prostu pójść do gabinetu lekarskiego po lek „antykleszczowy” i móc znów bezpiecznie chodzić boso po łąkach i przedzierać się przez lasy? Przecież w ten sposób działają środki weterynaryjne…
Być może niedługo będzie to możliwe!
Firma Tarsus Pharmaceuticals ogłosiła w połowie grudnia 2022 zakończenie pierwszej fazy badań nad nowym lekiem służącym – uwaga! – ZAPOBIEGANIU boreliozie. Badanie przeprowadzono na grupie zdrowych osób. Wykazało ono szybkie wchłanianie i wydłużony okres półtrwania leku, który potencjalnie wspiera miesięczny lub dłuższy schemat terapii, potwierdzając jego potencjał jako wygodnej, szybko rozpoczynającej się terapii profilaktycznej boreliozy. Nie wykazano żadnych poważnych działań ubocznych. Ponadto wykazano, że surowica osób leczonych tym lekiem szybko i zdecydowanie zabija kleszcze dorosłe i nimfy.
Zaczęły się też badania dotyczące zabijania kleszczy wczepiających się w ciała osób, które zażyły lek. Będą to zdrowe kleszcze z hodowli laboratoryjnych, nie przenoszące żadnych patogenów.
Nowy lek ma szansę stać się jak na razie jedynym nieszczepionkowym, prewencyjnym środkiem terapeutycznym, który jest opracowywany w celu zabijania kleszczy i potencjalnego zapobiegania przenoszeniu boreliozy.
Link do publikacji / ir.tarsusrx.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *