Nadzieja dla chorych na boreliozowe zapalenie stawów

obiektywy mikroskopu na niebieskim tle

Nadzieja dla chorych na boreliozowe zapalenie stawów

Absolwentka studiów doktorskich w School of Molecular Sciences oraz Biodesign Institute na Arizona State University, Karie Behm, pracuje nad projektem, który może dać nadzieję chorym na boreliozowe zapalenie stawów.

Projekt ma na celu odkrycie pierwszej struktury głównego białka odpowiedzialnego za boreliozowe zapalenie stawów. To białko BB57, które tworzy w błonie strukturę podobną do porów. Naukowczyni ma nadzieję, że gdy ze swoim zespołem odkryje podstawy strukturalne boreliozy z Lyme, dzięki czemu będzie można opracować nowe leki, które będą zwalczać tę chorobę i zapobiegać cierpieniu setek tysięcy pacjentów przez całe życie.
W artykule czytamy, że spośród około 100 białek błonowych rozpoznawanych w krętkach B. burgdorferi białko BBA57 jest wyjątkowe. Jego obecność wiąże się z boreliozowym zapaleniem stawów, bolesnym, nieuleczalnym i często trwającym całe życie schorzeniem występującym u 20% pacjentów z boreliozą.
W artykule pojawia się też informacja, że w USA co roku na boreliozę zapada pół miliona osób – jest to nowość, a podawana do tej pory była liczba o około 50-100 tys mniejsza. Czytamy też, że 70 tysięcy chorych cierpi po zachorowaniu na stałe objawy związane z boreliozą, a 42 tysiące zmaga się z boreliozą stawową.
Link do publikacji / ASU News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *