Boreliozę miyamotoi należy uznać za rozwijającą się chorobę zakaźną

boreliozę miyamotoi należy uznać za rozwijającą się chorobę zakaźną

Jakie jest niebezpieczeństwo napotkania na swojej drodze kleszcza z borelią miyamotoi? Na pewno mniejsza niż b. burgdorferi, ale nie bardzo mała.

 
Badania, których wyniki publikowano na PubMed i Web of Science do 1 marca 2021, obecnie zostały przeanalizowane przez naukowców i dokonano aktualnych podsumowań.
 
Naukowcy znaleźli 730 badań w wyniku przeszukania baz danych oraz 316 dodatkowych badań, które odnosiły się do dwóch przełomowych artykułów na temat borelii miyamotoi. Znaleziono opisy kilkuset zarażonych kleszczy oraz 504 dobrze opisane przypadki choroby B miyamotoi u ludzi.
 
U kleszczy najwyższą częstość występowania B miyamotoi zaobserwowano w Ixodes persulcatus (kleszcz tajgowy) (2,8%), a najmniejszą w Ixodes pacificus (kleszcz czarnonogi zachodni) (0,7%,).
 
Obecność tego rodzaju krętka u ludzi wynosiła 4,4%.
 
Pacjenci podejrzewani o inną chorobę odkleszczową uzyskali pozytywny wynik testu na obecność B miyamotoi metodą PCR znacznie częściej niż pozostali chorzy, przy czym osoby z Azji częściej miały pozytywny wynik niż osoby z USA.
 
Naukowcy uważają, że boreliozę miyamotoi należy uznać za rozwijającą się chorobę zakaźną, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Azji. W publikacji konkludują, że potrzebne są badania w tym kierunku i zwiększanie świadomości istnienia tej choroby i różnic w objawach.
 
Link do publikacji / The Lancet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *