Nietypowe objawy skórne boreliozy

Prosta grafika przedstawiająca dłoń, stopę, ustaz wysypkami i symbolicznie ujęty, złośliwie uśmiechnięty patogen. Rysunki na niebieskim tle.

Nietypowe objawy skórne boreliozy

Objawy skórne boreliozy to nie tylko rumień wędrujący. W zalinkowanej publikacji prezentowane są trzy przypadki nietypowych zmian skórnych.

Opisane w zalinkowanej pracy trzy przypadki przedstawiają możliwy, choć rzadki wariant skórnej boreliozy.

Autorzy publikacji sygnalizują, że lekarze na obszarach endemicznych z Lyme powinni być świadomi, że borelioza może wykazywać szeroki zakres objawów klinicznych i histologicznych, w tym objawy pęcherzowe. Należy brać pod uwagę możliwość występowania boreliozy przy zmianach pęcherzowych, szczególnie gdy, przypadki występują na obszarach endemicznych.

Jeden z opisanych przypadków, to historia 49-latki, niepamiętającej ugryzienia przez kleszcza. Kobieta zgłosiła się do lekarza 4 dni po pojawieniu się powiększającej się, ciemniejącej zmiany na tylnej części kostki. Podczas badania stwierdzono u niej 9-centymetrową wysypkę pęcherzykową i rumień. Nie zgłaszała gorączki, ale lekkie zmęczenie. Nie wykonano biopsji zmiany. Była leczona doksycykliną przez 21 dni. Szybko odnotowano poprawę.

Pozostałe opisy przypadków i zdjęcia w linku poniżej.

Grafika mohamed_hassan z Pixabay

jaadcasereports.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *