Choroby odkleszczowe a kryzys klimatyczny

Ręce w niebieskich rękawiczka laboratoryjnych trzymają probówki z krwią nad stołem ze stojakiem z większą ilośćią probówek.

Choroby odkleszczowe a kryzys klimatyczny

Kryzys klimatyczny: lekarze z Irlandii dostrzegają rosnące zagrożenie chorobami odkleszczowymi, nie tylko samą boreliozą.

Naukowcy wskazują, że kryzys klimatyczny wpływa na aktywność kleszczy. Kleszcze zaś są odpowiedzialne za przenoszenie wielu chorób, nie tylko boreliozy. W artykule wymienia się też inne choroby odkleszczowe, jak te wywołane przez anaplasmę/rickettsię, babeszję oraz inne bakterie i wirusy. Zwraca się uwagę na rosnącą ilość przypadków odkleszczowego zapalenia mózgu. Autorzy zwracają uwagę jak wiele jest wektorów przenoszenia tych chorób – bowiem nie tylko jelenie przenoszą kleszcze, ale i wiele innych zwierząt.

Wskazuje się też na niewystarczającą wiarygodność stosowanych testów, wykrywających boreliozę z prawdopodobieństwem pomiędzy 34 a 59 procent. Mówi się o nietypowych objawach choroby, utrudniających postawienie diagnozy na podstawie obrazu klinicznego.

Pełen artykuł w linku.

imj.ie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *