Jak może wyglądać neuroborelioza? Opis przypadku z zapaleniem tyłomózgowia

Skan mózgu z zaznaczonymi czerwonymi strzałkami obszarami zmienionymi chorobowo

Jak może wyglądać neuroborelioza? Opis przypadku z zapaleniem tyłomózgowia

Neuroborelioza, jak wyglądać mogą objawy? W opisanym przypadku były to: gorączka, suchy kaszel, zmęczenie, stały ból głowy, nocne poty, niezamierzona utrata wagi i objawy neurologiczne, takie jak podwójne widzenie, drżenie, parestezje i ataksja.

52-latka została hospitalizowana z powodu zapalenia mózgu w rejonie, którego się do tej pory nie opisywało w kontekście boreliozy. Miała nawracająca gorączkę, suchy kaszel, zmęczenie, stały ból głowy, nocne poty, niezamierzoną utratę wagi i objawy neurologiczne, takie jak podwójne widzenie, drżenie, parestezje i ataksja.

Cytat z abstraktu: badanie surowicy i płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR) wykazało dodatni wskaźnik przeciwciał swoistych dla Borrelia burgdorferi oraz obecność prążków oligoklonalnych IgG w PMR, co wskazuje na dooponową syntezę przeciwciał swoistych dla Borrelia. Obraz kliniczny i biochemiczny sugerował neuroboreliozę. Nieoczekiwanie obraz rezonansu magnetycznego (MRI) wykazał stan zapalny w tyłomózgowiu, który jest niezwykle rzadki u pacjentów z neuroboreliozą.

Pacjentka była leczona dożylnie ceftriaksonem z szybką poprawą objawów. Wyniki MRI uległy regresji po sześciu tygodniach od rozpoczęcia leczenia antybiotykami i uległy normalizacji po około siedmiu miesiącach.

Grafika z publikacji.

Sciencedirect

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *