Borelioza a fibromialgia – czy istnieje związek?

Głowa kobiety z profilu, kobieta obejmuje twarz dłońmi, pochyla głowę. Zdjęcie w tonacjach brązu.

Borelioza a fibromialgia – czy istnieje związek?

Nowe badanie wskazuje na związek seropozytywności ANA w fibromialgii z limfocytami T swoistymi dla Borrelii. Badacze skłaniają się do wniosku, że fibromialgia może być wynikiem boreliozy.

W publikacji z marca 2023 opisano prace nad sprawdzeniem hipotezy, mówiącej, że pacjenci z fibromialgią, którzy są seropozytywni pod względem ANA, z większym prawdopodobieństwem wykażą reaktywność limfocytów T specyficznych dla Borrelii niż ci, którzy są seronegatywni. Autorzy publikacji piszą, że infekcja bakteryjna z rodzaju boreliozy może być związana z obecnością przeciwciał przeciwjądrowych (ANA).

Fibromialgia – przebadano 27 pacjentów z tą chorobą, spełniających zrewidowane kryteria diagnostyczne American College of Rheumatology.
Grupy ANA seropozytywne i seronegatywne zostały dopasowane pod względem wieku, płci i pochodzenia etnicznego. Reaktywność limfocytów T na Borrelia burgdorferi sensu stricto (pełny antygen) w pierwszej grupie była istotnie wyższa niż w grupie seronegatywnej.

Badacze stawiają wniosek, że to badanie wskazuje na związek seropozytywności ANA w fibromialgii z limfocytami T swoistymi dla Borrelii.

Zdjęcie Ulrike Mai z Pixabay

eurekaselect.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *