Rozpoznanie boreliozy ocznej jest trudne

Czarno-białe zdjęcie fragmentu kobiecej twarzy z widocznym jednym okiem, przy czym gałka oczna i kolorowa i wyraźnie przekrwiona

Rozpoznanie boreliozy ocznej jest trudne

Jak przebiega  rozpoznanie boreliozy ocznej? Przekrojowa publikacja z Ophthalmic Research z 2022 roku dostarcza sporo wiedzy na ten temat.

W publikacji autorzy podają, że znaleźli jedenaście opisów unikalnych przypadków boreliozy ocznej. W 5 przypadkach przedstawiono mocne dowody na wykrycie krętków borelii w tkance oka. Cztery inne przypadki przedstawiały rozsądne dowody na boreliozę jako przyczynę problemów, trzy kolejne przypadki nie potwierdzały dość wyraźnie tego zakażenia.

Niemniej naukowcy stwierdzają, że istnieje dość dowodów na możliwość zakażenia oka różnymi gatunkami Borrelia. Wysnuwają wniosek, że w przypadku podejrzenia infekcji i jednoczesnej seronegatywności uzasadnione jest poszukiwanie krętków w próbkach tkanek oka. Sygnalizują, że badanie mikroskopowe bez użycia testów PCR nie jest wystarczające do potwierdzenia rozpoznania boreliozy ocznej na tkance oka.

 

karger.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *