Borelioza a objawy parkinsonizmu

Grafika - biały mózg na czarnym tle

Borelioza a objawy parkinsonizmu

Borelioza może być związana z objawami parkinsonizmu – tak wynika z publikacji sprzed 20 lat. Wtedy to opisano smutny przypadek 63-latka, który po ugryzieniu kleszcza zachorował i ostatecznie zmarł.

Jak czytamy w abstrakcie publikacji – powikłania neurologiczne boreliozy obejmują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, demencję i – rzadko – parkinsonizm. W tej publikacji przedstawiono zwyrodnienie prążkowia, postaci zaniku wieloukładowego, w parkinsonizmie związanym z boreliozą.

Opisywany chory 63-latek miał rumień wędrującym, bóle stawów i drżenie charakterystycznbe dla Parkinsona. Przeciwciała w surowicy i płynie mózgowo-rdzeniowym oraz badanie PCR potwierdziły zakażenie Borrelia burgdorferi. Kilku neurologów zdiagnozowało parkinsonizm kliniczny.
Pomimo leczenia stan pacjenta pogarszał się, objawiając się postępującą niepełnosprawnością, zaburzeniami funkcji poznawczych, sztywnością i ostatecznie niewydolnością płuc. Pacjent zmarł.

Podczas sekcji zwłok w mózgu pacjenta stwierdzono łagodny zanik zwojów podstawy mózgu i depigmentację istoty czarnej, z rozległą utratą neuronów prążkowia i istoty czarnej oraz astrogliozą. Pełniejszy opis zmian znajduje się w abstrakcie. Istotne: nie stwierdzono nacieków okołonaczyniowych ani oponowych, co powinno być klasycznym objawem neuroboreliozy.

Grafika Pete Linforth z Pixabay

 

pubmed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *