Uczulenie na czerwone mięso jako jedna z chorób odkleszczowych

Pieczeń z czerwonego mięsa, krojona na plastry, na tle ognia

Uczulenie na czerwone mięso jako jedna z chorób odkleszczowych

Uczulenie na czerwone mięso – czy jest wam znany taki skutek ugryzienia kleszcza? Zespół alfa-gal to alergia na czerwone mięso, wywołana przez ukąszenie kleszcza.

To nie kolejny objaw boreliozy, ale osobna jednostka chorobowa. Alergia na czerwone mięso oraz produkty mięsne spowodowana jest przez alergię na cukier galaktozę-α-1,3-galaktozę (alfa-gal). Ten oligosacharyd występuje w mięsie większości ssaków (innych niż naczelne), ale nie ma go w mięsie drobiu lub ryb.

Istnieje możliwość, że za tę alergię odpowiadają kleszcz Samotnej Gwiazdy (Amblyomma americanum).

Obecnie badania nad tym problemem prowadzi entomolożka – doktorka Paulina Maldonado-Ruiz. Badania obejmują poznanie składników molekularnych śliny ww. kleszcza. Naukowczyni zauważyła, że uczulenie to występuje tylko u części osób doświadczających ukąszeń przez kleszcze, co sugeruje obecność różnic w czynniku przyczynowym, ukąszeniach przez kleszcze i reakcji człowieka na ukąszenia przez kleszcze. Obecnie doktorka sprawdza, jakie są czynniki konieczne do zaistnienia alergii – stąd badania na różnych rodzajach krwi, którą kleszcze karmią się przez sztuczną membranę. Ta membrana wydaje się być prawdziwie rewolucyjnym narzędziem w takich badaniach. (Tu zdjęcie karmionych na membranie kleszczy )

Alergia w USA – gdzie występuje najczęściej – nie ma jeszcze numeru choroby i nie jest dobrze poznana. A do rozpoznania jest trudna, ponieważ objawy zespołu alfa-gal mogą obejmować rejon układu pokarmowego, oddechowego oraz skóry. Objawy występują z reguły z opóźnieniem nawet 8 godzin po posiłku, a to utrudnia diagnostykę. Niełatwo bowiem połączyć np. niestrawność występującą w środku nocy ze smacznym kotletem zjedzonym na eleganckiej kolacji.

Entomology Today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *