Borelioza – objawy neuropsychiatryczne mają tendencję do występowania przewlekły nawet po wyleczeniu choroby

Osoba w białym kitlu, trzymająca długopis i dokument

borelioza – Objawy neuropsychiatryczne mają tendencję do występowania przewlekły Nawet po wyleczeniu choroby

Długotrwała, przewlekła choroba? Zniszczenia w układzie nerwowym mimo leczenia? Bez względu na to, czy reprezentujemy opcję bliższą #DSA czy ILADS wiemy na pewno, że objawy boreliozy mogą utrzymywać się nawet po leczeniu i ustąpieniu początkowej infekcji. Objawy te obejmują między innymi różne objawy neuropsychiatryczne i pogorszenie funkcji poznawczych.

W zalinkowanej w publikacji przedstawia się owe objawy neuropsychiatryczne i analizuje się wpływ opóźnionej diagnozy na nasilenie objawów u pacjentów z długotrwałą boreliozą (lub boreliozą po leczeniu – jakkolwiek ktoś chce to nazwać).

Badacze przeanalizowali literaturę w Embase, Ovid Medical Literature Analysis and Retrieval System Online (MEDLINE) i Web of Science. Łącznie pobrano 744 artykuły. Po – cytuję – rygorystycznym procesie przesiewowym uwzględniono 10 artykułów, które spełniały kryteria włączenia do niniejszego przeglądu (tj. opisywały objawy neuropsychiatryczne i pogorszenie funkcji poznawczych u pacjentów z boreliozą po leczeniu oraz skutki opóźnionej diagnozy).

Objawy neuropsychiatryczne u pacjentów obejmowały ➡️ myśli samobójcze, ➡️ tendencje do zabójstw, ➡️ skrajny gniew, ➡️ objawy depresyjne, ➡️ agresję i ➡️ lęk. Objawy poznawcze obejmowały ➡️ dysfunkcje pamięci krótkotrwałej, ➡️ werbalnego uczenia się/pamięci, ➡️ niewerbalnego uczenia się/pamięci, ➡️ szybkości reakcji, ➡️ wzrokowo-konstrukcyjnego i czołowego funkcjonowania wykonawczego.

Opóźniona diagnoza LD zwiększała nasilenie objawów u większości pacjentów. Wyniki tego przeglądu wskazują, że 𝙤𝙗𝙟𝙖𝙬𝙮 𝙣𝙚𝙪𝙧𝙤𝙥𝙨𝙮𝙘𝙝𝙞𝙖𝙩𝙧𝙮𝙘𝙯𝙣𝙚 𝙞 𝙥𝙤𝙯𝙣𝙖𝙬𝙘𝙯𝙚 𝙢𝙖𝙟𝙖̨ 𝙩𝙚𝙣𝙙𝙚𝙣𝙘𝙟𝙚̨ 𝙙𝙤 𝙬𝙮𝙨𝙩𝙚̨𝙥𝙤𝙬𝙖𝙣𝙞𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙯 𝙤𝙠𝙧𝙚𝙨 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙬𝙡𝙚𝙠ł𝙮, 𝙣𝙖𝙬𝙚𝙩 𝙥𝙤 𝙬𝙮𝙡𝙚𝙘𝙯𝙚𝙣𝙞𝙪 𝙘𝙝𝙤𝙧𝙤𝙗𝙮. Chociaż badacze ustalili związek między opóźnioną diagnozą LD a zwiększonym nasileniem objawów, syndrom poboreliozowy jest często pomijaną diagnozą u pacjentów z objawami neuropsychiatrycznymi i pogorszeniem funkcji poznawczych.

Jak piszą badacze – potrzebne są dalsze badania w celu porównania czasu do diagnozy i nasilenia objawów u pacjentów z długotrwałą boreliozą / boreliozą po leczeniu / syndromem poboreliozowym (używam tych nazw wymiennie, ale w publikacji jest po prostu „długotrwała borelioza”).

 

CUREUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *