Skanowanie SPECT ujawniło nieprawidłowości perfuzji u osób chorych na boreliozę

Grafika przedstawiająca głowę z zarysem mózgi. Mózg jest przyciskany przez palec wskazujący ludzkiej dłoni, tak jak przyciska się przycisk on/off

krętki borelii można znaleźć w tkankach mózgu

U osób chorych na przewlekłą boreliozę stwierdzono nieprawidłowości w przepływie krwi w mózgu.

Przebadano 183 osoby z przewlekłą boreliozą za pomocą skanowania mózgu SPECT czyli z użyciem tomografu emisyjnego. Nieprawidłowości perfuzji – czyli przepływu krwi w mózgu – u tych osób określono jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie.
Spośród wszystkich pacjentów aż 75% wykazało nieprawidłowości w perfuzji różnych obszarów mózgu, zwłaszcza płatów czołowych, skroniowych i ciemieniowych. Takie wyniki mieli zarówno ci pacjenci, którym przewlekłą boreliozę potwierdzono testami, jak i ci, którzy mieli testy ujemne, choć objawy wskazywały na chorobę.
Nieprawidłowości w MRI mózgu (czyli badaniu rezonansem magnetycznym) stwierdzono u 14% pacjentów. Jest więc to metoda mniej pomocna w obrazowaniu skutków boreliozy.
Leczenie antybiotykami, zwłaszcza tymi o działaniu przenikającym do wnętrza komórek, spowodowało ustąpienie lub poprawę objawów u 70% pacjentów w okresie od 1 do 2 lat.
Naukowcy wskazują metodę obrazowania mózgu jako wspomagającą przy potwierdzaniu przewlekłej boreliozy bez względu na wyniki tekstów krwi.
Badanie z 2012 roku.
Link do publikacji / Clinical Nuclear Medicine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *