Czy po pandemii wiemy, ile w Polsce jest nowych zachorowań na boreliozę?

tabletki i blistry leków na tle banknotów stuzłotowych

Czy po pandemii wiemy, ile w Polsce jest nowych zachorowań na boreliozę?

Szczecińscy biolodzy na początku 2022 roku alarmowali, że grozi nam poważne niedodiagnozowanie boreliozy. Pod koniec roku wiadomo, że statystyki nie zmieniły się.

Publikacja biologów ze Szczecina, Mariusza Piotrowskiego i Anny Rymaszewskiej z 2 stycznia 2022 alarmowała – grożą nam w Polsce zaniedbania w zakresie diagnozowania i leczenia nowych zachorowań na boreliozę.
W publikacji czytamy, że do końca 2020 roku zarejestrowano 12 524 zachorowania na boreliozę. W tym samym okresie w 2018 i 2019 roku zarejestrowano odpowiednio 20 150 oraz 20 614 zachorowań na boreliozę. Ogólna liczba zachorowań na boreliozę w 2018 i 2019 roku była na podobnym poziomie. Na podobnym poziomie kształtował się również miesięczny wzrost liczby przypadków.
Rok 2020 w styczniu i lutym (czyli tuż przed pandemią) charakteryzował się takim samym wzrostem liczby zgłoszonych zachorowań jak w latach poprzednich. Różnica zaczęła być zauważalna w marcu, a obniżony wzrost w stosunku do lat poprzednich utrzymuje się do dziś. W grudniu zarejestrowano o około 8 000 mniej przypadków boreliozy niż w poprzednich latach.
Szczecińscy biolodzy formułują następujący wniosek: zmniejszona liczba zachorowań na boreliozę zbiegła się z początkiem epidemii COVID-19 w Polsce w marcu 2020 roku. Co roku zachorowalność na boreliozę w Polsce kształtuje się na podobnym poziomie przy podobnym miesięcznym wzroście. Wybuch pandemii COVID-19 miał istotny wpływ na liczbę odnotowanych przypadków, co mogło mieć katastrofalne skutki dla osób, które nie otrzymały leczenia w odpowiednim czasie.
Po roku z danych PZH wynika, że sytuacja się nie poprawiła. W końcu października 2022 PZH podawał, że przez 10 miesięcy w Polsce odnotowano 12,6 tys. przypadków To i tak o około 2 tys więcej stwierdzonych zachorowań niż w roku poprzednim, ale wciąż o wiele mniej niż w latach poprzednich.
Brak odpowiedniej diagnostyki i leczenia w ramach systemu opieki zdrowotnej może zmusić pacjentów do szukiwania ratunku poza systemem.
Link do publikacji / Pubmed Link do publikacji / dane PZH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *