Elektroakupunktura może być skuteczna w leczeniu boreliozowego zapalenia stawów
Zapalenie stawów to jeden z częstszych objawów Choroby z Lyme. Jak piszą twórcy zalinkowanej publikacji objawy zapalenia stawów oraz objawy podobne do zespołu przewlekłego zmęczenia utrzymują się długo po zakończeniu antybiotykoterapii u znacznej liczby pacjentów.
Aby przeciwdziałać skutkom zapalenia stawów, można zastosować leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Jak czytamy w publikacji – hydroksychlorochiną lub synowektomią. Badacze wskazują jednak, że to leczenie może mieć niekorzystne dla zdrowia chorego konsekwencje.
I tu publikacja zwraca uwagę na akupunkturę.
Akupunktura jest od dawna stosowana w medycynie azjatyckiej w celu zmniejszenia bólu podczas różnych dolegliwości. Jej mechanizm działania i efekty są dopiero od niedawna badane naukowo, niemniej praktyka kliniczna wskazuje jej skuteczność.
W tej publikacji opisuje się, że uzyskano poprawę stanu zapalnego przez stymulację nerwów. Aktywacja sieci kulszowo-błędnej przez elektroakupunkturę prowadzoną na akupunkcie ST36 powinna dawać dobre efekty w takich przypadkach.
W trakcie tych badań okazało się, iż stymulacja sieci nerwów kulszowo-błędnych może prowadzić do wytwarzania dopaminy w rdzeniu nadnerczy i łagodzić wytwarzanie czynników zapalnych.
Naukowcy w tej publikacji najpierw postanowili ocenić, czy elektroakupunktura wpływa na kolonizację krętków, co mogłoby złagodzić boreliozowe zapalenie stawów. Badanie wykazało, że elektroakupunktura wywoływała trwały efekt przeciwzapalny u myszy (potwierdzono to m.in. badaniem PCR).
Leczenie myszy przerwano po 2 tygodniach. Mimo to po 4 tygodniach stwierdzono zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych w stawach i poziomu cytokin zapalnych w całym organizmie. To z kolei sugeruje ogólnoustrojowy i trwały efekt elektroakupunktury. Najwyraźniej metoda ta łagodzi boreliozowe zapalenie stawów.
Wniosek naukowców: „Nasze wyniki sugerują, że reakcje przeciwzapalne, które wywołuje elektroakupunktura, mogą dawać obiecujące korzyści zdrowotne u pacjentów cierpiących na długotrwałe objawy choroby z Lyme.”