Zakażenie boreliozą w ciąży

Kobieta w ciąży, w jasnoniebieskiej bluzce z krótkim rękawkiem i spodniach, siedzi na leśnej ławeczce na skraju lasu nad jeziorem. W tle widać pień wysokiego drzewa i spokojną wodę jeziora. Kobieta podrzymuje brzuch opiekuńczym gestem

Zakażenie boreliozą w ciąży

Zakażenie boreliozą w ciąży? Nic wesołego. Ale leczenie może przynieść dobre skutki. Badania wykazują, że antybiotykoterapia pozwala na wyleczenie matki i urodzenie zdrowego dziecka. Tu opisywany jest przypadek 33-letniej kobiety, która zgłosiła się z problemami już pod koniec ciąży.

Kobieta była w 33. tygodniu ciąży. Przez 10 dni cierpiała na ból głowy, nieustępujący mimo kilku prób leczenia różnymi środkami przeciwbólowymi. Na 2 dni przed zgłoszeniem się do lekarza cierpiała też na uporczywą, swędzącą wysypkę, występujacą na całym ciele. (W źródle są zdjęcia).
Początkowo sądzono, że wysypka jest spowodowana reakcją na jeden z leków, ale przy badaniu odkryto też rumień po kleszczu w dole podkolanowym i kilka innych takich zmian w okolicach tylnej części nóg oraz na pośladkach.
Testy na boreliozę były dodatnie. Nakłucie lędźwiowe wykazało podwyższony poziom czerwonych krwinek i komórek jądrzastych w płynie mózgowo-rdzeniowym, co wskazało na neurologiczne objawy boreliozy.
Podano ceftriakson przez 2 tygodnie. Pacjentka urodziła zdrowego chłopca w 40 tygodniu ciąży.
Nie mamy dalszych informacji nt zdrowia pacjentki i jej synka, ale pozostaje mieć nadzieję, że wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie przyniosły dobre skutki.
Link / ajog.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *