Udar niedokrwienny jako objaw boreliozy
U 59-latka stwierdzono udar niedokrwienny jako objaw boreliozy. Badanie obrazowe wykazało udar w lewym płacie ciemieniowym wraz z wieloma obszarami nieprawidłowości istoty białej.
Mężczyzna na skutek udaru przez dwa dni cierpiał z powodu afazji oraz splątania. Po przyjęciu do szpitala zlecono testy na boreliozę w płynie mózgowo-rdzeniowym – te okazały się pozytywne. Pacjentowi przez miesiąc podawano ceftriakson. Po tym czasie uzyskano ogromną poprawę.
Według autorów publikacji – do tej pory udokumentowano tylko 10 przypadków udaru jako skutku neuroboreliozy. Przyczyny, dla których borelia powoduje udary nie jest jasna. Obecnie sugeruje się, że bakteria wywołuje stan zapalny, co w dalszym czasie wywołuje udar.
Badanie oceniające rolę zapalenia w patogenezie neuroboreliozy przeprowadzonej u rezusów wykazało, że istnieje przyczynowa rola zapalenia w ostrej neuroboreliozie. Jest też możliwy związek pomiędzy zakażeniem borelią z limfocytarnym zapaleniem naczyń mózgowych, a także wieloogniskowym zapaleniem mózgu.
Jeśli w tę publikację wgryzie się lekarz, dostrzeże, że jest tam więcej pytań, niż jednoznacznych odpowiedzi.