Babeszjoza najczęstszą infekcją pasożytniczą przenoszoną przez transfuzje

osoba w niebieskich rękawiczkach lateksowych i niebieskim fartuchu laboratoryjnym trzyma worek z krwią od dawcy i dodatkowo w prawej ręcej trzy probówki z krwią

Babeszjoza najczęstszą infekcją pasożytniczą przenoszoną przez transfuzje

Amerykańskie CDC tj. Centrum Chorób Zakaźnych informuje w swojej broszurze, że babeszjoza przenoszona jest przez kleszcze, ale również poprzez transfuzje krwi.

Ponieważ osoby oddające krew podróżują, a produkty krwiopochodne są transportowane po całym kraju, babeszjoza może być przenoszona na obszarach, które nie są uważane za obszary wysokiego ryzyka infekcji – czytamy na stronie CDC. Z tego powodu babeszjoza może występować przez cały rok, nie tylko w cieplejszych miesiącach, kiedy ryzyko zakażenia przenoszonego przez kleszcze jest największe.

Amerykańscy dawcy krwi, podobnie jak dawcy w Polsce oraz w pozostałych krajach świata, nie są badani w kierunku babeszjozy. CDC podaje, że nie ma testów, które pozwoliłyby na systemowe badania przesiewowe w tym kierunku. Jednocześnie CDC zapewnia, że prowadzone są prace nad testami, umożliwiającymi badania w stacjach krwiodawstwa.

Babesia – jak podaje się w oficjalnytch informacjach CDC – stanowi zagrożenie dla osób otrzymujących produkty krwiopochodne.

Chociaż uważa się, że przenoszenie przez krew jest rzadkie, CDC podaje, że babeszjoza jest najczęściej zgłaszaną infekcją pasożytniczą przenoszoną przez transfuzję w Stanach Zjednoczonych.

Link do broszury informacyjnej amerykańskiego CDC.

Link /Broszura CDC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *