Dapson plus antybiotyki metodą leczenia przewlekłej boreliozy?

blistry leków w różnych kolorach

Dapson plus antybiotyki metodą leczenia przewlekłej boreliozy?

Dr Horowitz, lekarz działający w środowiskach naukowych na rzecz zmiany podejścia do leczenia boreliozy, opublikował pracę, podsumowującą leczenie paru przypadków przewlekłej boreliozy (PTLDS). W terapii skutecznym lekiem okazał się być dapson (dapsone).

W abstrakcie czytamy, że ilość zachorowań na chorobę z Lyme i związane z nią koinfekcje stale się zwiększa. Około 20% osób po leczeniu podstawowym, zalecanym przez CDC, cierpi później na przewlekłą chorobę zwaną zespołem poboreliozowym (PTLDS). Dzieje się tak pomimo podawanych po infekcji antybiotyków.

Horowitz zauważył, 7-8 tygodniowy protokół terapii skojarzonej dapsonem w podwójnej dawce skutkuje przy przewlekłej boreliozie remisją objawów u około 50% pacjentów przez rok lub dłużej. Badania wskazują, że wyższe dawki dapsonu wykazują skuteczność przeciwko oporności biofilmu Borrelia burgdorferi.

Celem tego badania była zatem ocena wyższych dawek dapsonu w leczeniu PTLDS i związanych z nią koinfekcji. Łącznie 25 jego pacjentów z historią boreliozy i powiązanych koinfekcji, z których większość miała utrzymujące się objawy pomimo etapów leczenia antybiotykami, zostało poddanych terapii łączonej tj. antybiotyki plus dapson/ dapsone. Dawka dapsonu: 200 mg × 3–4 dni. Większość pacjentów zauważyła trwałą poprawę ośmiu głównych objawów boreliozy, w tym zmęczenia, bólu, bólów głowy, neuropatii, bezsenności, funkcji poznawczych i pocenia się.

Pełny tekst publikacji w linku.

Link / mdpi.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *