Czy pacjenci przesadzają i udają? Long-COVID vs borelioza

Blady blond chłopczyk, ubrany w niebieską koszulkę z białym wzorem leży na kanapie

Czy pacjenci przesadzają i udają? Long-COVID vs borelioza

Chorzy na boreliozę często skarżą się, że opisywane przez nich dolegliwości są odbierane przez lekarzy jako wyolbrzymione a nawet udawane. Okazuje się jednak, że o udawanie posądza się też innych pacjentów, np. tych cierpiących na long-COVID.

Konsultant chorób zakaźnych w jednym z irlandzkich szpitali, prof. Jack Lambert zaapelował o szkolenia dla lekarzy rodzinnych po tym, jak część z jego pacjentów została oskarżona przez swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej o udawanie i przesadzanie.

Profesor udowadnia, że long-COVID zostawia wyraźne, fizyczne ślady zniszczeń w mózgach pacjentów i że nie można tego lekceważyć, bo „pacjent na pewno przesadza”. Nawet 5% pacjentów – jak podaje się obecnie – po COVIDzie nie odzyskuje w pełni sprawności mimo upływu czasu. Udowodniono, że long-COVID może powodować nawet uszkodzenia mózgu. Innym objawem, który może nawet wykluczyć z życia zawodowego, jest przewlekłe zmęczenie. Kolejne objawy to m.in. uszkodzenie węchu i smaku, zaburzenia ciśnienia, problemy psychiczne.

Profesor Lambert wskazuje, że trzeba edukować lekarzy, którzy potrafią lekceważyć objawy pacjentów, mówiąc, że ci udają lub przesadzają.

 

Link / thejournal.ie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *