Jakie znamy objawy babeszjozy ludzkiej?

ręka chorej osoby leżącej na łóżku szpitalnym, widoczny wenflon i liczne plastry

Jakie znamy objawy babeszjozy ludzkiej?

Objawy babeszjozy ludzkiej mogą być następujące: najczęstsze to gorączka, dreszcze i bóle mięśni; rzadziej anoreksja, ból głowy, nudności i wymioty; najrzadziej to duszności, ból gardła, sztywność karku, labilność emocjonalna, światłowstręt i ciemny mocz; ekstremalnie rzadko: objawy neurologiczne, takie jak zmieniony stan psychiczny, deficyty motoryczne i ataksja.

Zgodnie z zalinkowaną poniżej publikacją, zakażenie zaczyna się najczęściej od objawów grypopodobnych. Warto nadmienić, że chorzy na forach wymieniają się uwagami, z których wynika, że objawy grypopodobne na początku infekcji często nie występują.

W publikacji mamy opisane dwa przypadki siedemdziesięciolatków, przyjętych do szpitala z podobnymi objawami splątania / upośledzenia funkcji poznawczych, (tj. bełkotliwą mową, ataksją), a także z gorączką, bólami mięśni, dreszczami, częstym oddawaniem moczu.

Obaj pacjenci przeszli rozległą diagnostykę, co wzbudziło podejrzenie infekcji hemolitycznych, zwłaszcza babeszjozy i malarii. Biorąc pod uwagę, że nasi pacjenci nie wyjeżdżali z kraju, lekarze skłaniali się ku babeszjozie, mimo że rodziny pacjentów nie pamiętały, by którykolwiek z pacjentów był ugryziony przez kleszcza.

Pacjenci byli odpowiednio leczeni z powodu babeszjozy, a także leczeni w kierunku boreliozy i anaplazmozy (na podstawie objawów rozszerzono diagnostykę).

Zaledwie po dwóch dniach leczenia zarówno funkcje poznawcze, jak i mowa uległy znacznej poprawie. Wkrótce u obu pacjentów całkowicie ustąpiła hemoliza, zniknęło obciążenie pasożytnicze i objawy neurologiczne.

Nie znamy dalszej historii pacjentów, ale miejmy nadzieję, że szybka pomoc i rozległe leczenie naprawdę pomogło. Może rzeczywiście babeszjoza i borelioza to „bardzo łatwe w leczeniu choroby”, pod warunkiem, że pacjent naprawdę szybko otrzyma pomoc.

 

link / cureus.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *