Stwardnienie zanikowe boczne ma związek z boreliozą?

utrzymane w szarościach zdjęcie wózka inwalidzkiego, porzuconego na drodze, w oddali półprzeźroczysta osoba odchodząca w kierunku horyzontu

Stwardnienie zanikowe boczne ma związek z boreliozą?

Czy stwardnienie zanikowe boczne może mieć związek z boreliozą? Publikacja z 2006 roku opisuje przypadek wskazujący, że może istnieć taka korelacja.

Zalinkowana publikacja opisuje prawdopodobnie pierwszy udokumentowany przypadek postępującej choroby neuronu ruchowego (MND) opisywanej jako stwardnienie zanikowe boczne, która ustąpiła podczas leczenia dożylnie antybiotykiem ceftriakson oraz doustnie atowakwon / malarone i meflochiną (w Polsce maflochina nie jest dopuszczona do obrotu, ale można ją sprowadzać z zagranicy legalna drogą).
 
Lekarze zdecydowali o podawaniu leków, ponieważ przy badaniu w testach stwierdzono zakażenie borrelia burgdorferi oraz w rozmazie pierwotniaki  z gatunku babesia.
 
Po leczeniu przez kolejne 15 miesięcy u pacjenta nie występowały objawy choroby bazowej, chociaż w dalszym ciągu utrzymywały się niektóre objawy odpowiadające boreliozie rozsianej.
 
Zalinkowana praca w otwartym dostępie jest tylko w formie abstraktu, ale można przeczytać całość po wykupieniu jednorazowego dostępu w wysokości 15 dolarów lub spróbować pobrać przez biblioteki uniwersyteckie. 

 

link / pubmed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *