Raport nt. boreliozy Instytutu Johna Hopkinsa

Na białym tle widoczna dłoń trzymająca dużą ilość biało-czerwonych kapsułek leków

Raport nt. boreliozy Instytutu Johna Hopkinsa

Instytut Johna Hopkinsa (Johns Hopkins Rheumatology) opublikował raport na temat boreliozy w USA. Czytamy w nim, że w roku 2022 badania przesiewowe potwierdzają istnienie przewlekłej choroby jaką jest borelioza.

Według raportu u 14 procent wcześnie zdiagnozowanych i szybko leczonych pacjentów z boreliozą rozwija się – mimo leczenia – dalsza przewlekła choroba z Lyme znana jako zespół po boreliozie.

U pacjentów z owym zespołem utrzymują się objawy upośledzające normalne funkcjonowanie 6 miesięcy po zakończeniu leczenia. Wśród objawów występuje silne zmęczenie, ból ciała i problemy poznawcze.

Wyniki potwierdzają, że borelioza może wywołać zespół poboreliozowy pomimo wczesnego leczenia 21-dniowym cyklem doksycykliny. Naukowcy Instytutu podają wniosek, że ​​przewlekła choroba związana z boreliozą naprawdę istnieje i jest powaznym problemem pacjentów.

Częstość występowania objawów PTLDS w badaniu wynosiła 14% w porównaniu z 4% w zdrowej grupie kontrolnej. Co ważne, ryzyko przewlekłej choroby byłoby prawdopodobnie większe niż 14% w warunkach środowiskowych innych niż badania ze względu na złożoność rzeczywistych chorób, które obejmują błędne diagnozy i opóźnienia w leczeniu.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych żyje już około 2 milionów pacjentów z przewlekłą lub po leczeniu boreliozą. Instytut podaje, że z pół miliona nowych amerykańskich przypadków boreliozy rocznie liczba osób doświadczających przewlekłych objawów. Jest to coraz większy problem zdrowia publicznego.

Warto zauważyć, że wiele utrzymujących się objawów boreliozy pokrywa się z innymi chorobami przewlekłymi związanymi z innymi infekcjami, potrzebne więc są dodatkowe badania w celu ustalenia, czy mogą one mieć wspólne ścieżki biologiczne.

Link do pełnej pub;likacji znajdziecie na stronie Instytutu, a pod TYM linkiem informacja popularna

Zdjęcie Ewa Urban z Pixabay

hopkinslyme.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *