Powassan – groźna jest obecność RNA wirusa po infekcji

biały mikroskop optyczny, widoczny dobrze zestaw obiektywów i fragment okularu

Powassan – groźna jest obecność RNA wirusa po infekcji

Wirus Powassan – zakażenie nim, jak wynika ze statystyk, jest rzadsze niż zakażenie boreliozą, niemniej wywołuje on objawy równie groźne, a nawet w konsekwencji może spowodować nawet śmierć.

Najnowsze badanie sugeruje nie trwałą i podstępną działalność wirusa, a inne działanie – utrzymujący się przewlekły stan zapalny w ośrodkowym układzie nerwowym, spowodowany samą obecnością RNA wirusa.

Około 10% przypadków rozwijającej się choroby neurologicznej spowodowanej wirusem Powassan kończy się śmiercią. Z osób, które przeżyły ostre zakażenie, połowa doświadcza długotrwałych następstw neurologicznych.

Przeprowadzono badanie na modelu mysim. Chociaż większość myszy po zakażeniu (86%) miała wiremię 3 dpi, to tylko 21% myszy miało objawy, z czego 83% wyzdrowiało.

Zakaźny, aktywny wirus wykryto tylko w mózgach myszy pobranych podczas ostrej infekcji. Obserwowano jednak złożoną reakcję na samo RNA wirusa.Wyniki te sugerują – jak czytamy w publikacji – że długoterminowe objawy neurologiczne związane z chorobą Powassan są prawdopodobnie spowodowane utrzymującym się wirusowym RNA i przewlekłym stanem zapalnym w ośrodkowym układzie nerwowym, a nie uporczywą, aktywną infekcją wirusową.

Zdjęcie fernando zhiminaicelaPixabay

 

journals.asm.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *