Psylocibina a borelioza – obiecujące spostrzeżenia naukowców

Złociste delikatne grzybki na cienkich nóżkach, wyrastające z zielonego mchu, czarne tło

Psylocibina a borelioza – obiecujące spostrzeżenia naukowców

Przegląd literatury naukowej pokazuje, że psilocybina ma działanie serotonergiczne oraz przeciwzapalne oraz, że jej stosowanie pozwoliło niektórym chorym poprawić swoje zdrowie.

Psylocybina, jak czytamy w artykule, może oferować znaczące korzyści terapeutyczne pacjentom z chorobą psychiczną wtórną po zapaleniu autoimmunologicznym. Autor podaje wniosek, że rola mikrodozowanej psilocybiny w leczeniu neuropsychiatrycznej boreliozy i encefalopatii autoimmunologicznych wymaga dalszych badań.

W pracy jest też opis przypadku 70-latka, ze zdiagnozowaną na boreliozą i babeszjozą, który przechodząc przez standardowe leczenie, cierpiał na liczne objawy neuropsychiatryczne. Po leczeniu antybiotykami i środkami przeciwmalarycznymi rozwinęły się kolejne objawy neuropsychiatryczne, które – w skrócie – nie dawały się leczyć satysfakcjonująco środkami psychotropowymi.

W kończu pacjent zaczął przyjmować przez trzy miesiące zaczął mikrodawkować psilocybinę (suszone całe grzyby) 100 mg doustnie trzy razy w tygodniu, zwiększając dawkę do 125 mg po dwóch tygodniach. W ciągu dwóch dni nastąpiła zauważalna poprawa nastroju. W ciągu dwóch tygodni znowu czuł się dobrze. Kontynuował ten schemat i dwa lata później jego depresja i stany lękowe nadal pozostawały w remisji.

Warto w tym miejscu dodać, że Instytut Hopkinsa prowadzi akurat badania nad zastosowaniem psylocybiny w leczeniu boreliozy. W innych badaniach wykazano korzystne działanie psylocybiny w leczeniu depresji. Ponadto w Australii wchodzą w życie regulacje umożliwiające leczenie niektórych problemów zdrowotnych psylocybiną.

 

dovepress.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *