Disulfiram i borelioza – czy leczyć i jak chronić się przed skutkami ubocznymi
Disulfiram – naukowcy przyjrzeli się stosowaniu disulfiramu w leczeniu boreliozy i jego potencjalnym skutkom ubocznym.
Kilka lat temu w testach in vitro wykazano skuteczność disulfiramu (leku znanego od kilkudziesięciu lat jako skutecznego w terapii alkoholizmu) w zwalczaniu krętków borelii. Od testów in vitro do badań klinicznych droga daleka, ale pacjenci boreliozowi nie chcieli czekać i na własne ryzyko stosowali lek. Od tego czasu prowadzone już były obserwacje naukowe działania disulfiramu w leczeniu boreliozy.
W omawianym poniżej artykule przedstawiono wyniki dotychczasowych badań, aby pomóc uniknąć niektórych pułapek ze stosowaniem starego leku w praktyce klinicznej.
Disulfiram został wykorzystany jako antybiotyk bakteriobójczy do leczenia pacjentów z objawami przewlekłej boreliozy niereagującej na zalecany przez IDSA schemat dwutygodniowego cyklu doksycykliny lub zalecany przez ILADS schemat dłuższej terapii z antybiotykami.
Leczenie disulfiramem – jak czytamy w artykule – powoduje u niektórych osób niezamierzone działania niepożądane, w tym objawy takie jak pobudzenie, dysforia, mrowienie obwodowe i drętwienie. Na podstawie przeglądu piśmiennictwa wskazano pewne strategie łagodzące.
Substancje redukujące toksyny i uszkodzenia komórek lub mitochondriów powodują zmniejszenie uwalniania histamin, cytokin i innych cząsteczek prozapalnych, a tym samym zmniejszenie objawów wywołanych stresem mitochondrialnym wywołanym disulfiramem.
Do substancji przywracających funkcje uszkodzonym mitochondriom należą zioła takie jak sarsaparilla (smilax), dihydromyricetyna (DHM) i desmodium (manayupa). Przywracać funkcje mitochondriów może również glutation, NAD+ (dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy) i kwas liponowy (ALA).
Profilaktyczne stosowanie substancji opisanych w tym artykule może sprawić – jak piszą autorzy pracy – że leczenie boreliozy disulfiramem będzie zarówno szybsze, jak i mniej obarczone działaniami niepożądanymi.
Warto dodać, odchodząc od artykułu, że disulfiram nie został oficjalnie wskazany jako lek skuteczny w leczeniu boreliozy. Doświadczenia pacjentów z forów są dość skrajne, od szybkiego pełnego wyleczenia, po borykanie się z narastającymi problemami neurologicznymi.
mdpi.com