Babeszjoza ludzka w USA – wzrost zachorowań o 44 procent

Dzielnice Nowego Jorku widoczne wokół Central Parku w ujęciu z lotu ptaka

Babeszjoza ludzka w USA – wzrost zachorowań o 44 procent

Babeszjoza: według raportu amerykańskiego CDC z połowy marca 2023 w USA zwiększa się ilość zachorowań na babeszjozę ludzką.

Przypadków babeszjozy na opisanym przez amerykańskie CDC terenie jest o wiele mniej niż boreliozy. Borelioz notuje się co roku około 30 tys na północno-wschodnim terenie USA podczas gdy babeszjoz w latach 2011-2019 zanotowano na tym terenie 16,500. Dane te dotyczą 10 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Connecticut, Massachusetts, Minnesota, New Jersey, New York, Rhode Island, Wisconsin. W tej chwili wymienione stany uważa się za rejon zagrożony babeszjozą.

CDC podaje, że jeśli przeanalizować ilość przypadków od 1999 roku do 2019 widać wzrost o aż 44 procent.

Dalej jak czytamy w artykule – w nawet co drugim przypadku u dzieci babeszjoza ludzka ma objawy niecharakterystyczne, przez co diagnoza jest bardzo utrudniona. Standardowymi objawami są: gorączka, dreszcze, poty, bóle głowy, bóle ciała, nudności, zmęczenie lub bóle mięśni i stawów. Asymptomatyczne to m.in.: spadająca liczba płytek krwi, niewydolność nerek lub zespół ostrej niewydolności oddechowej, przy której płyn gromadzi się w płucach. Przyjmuje się też, że ok 1-2 procent przypadków to przypadki śmiertelne.

Więcej w artykule NBC News, opartym na wspomnianym raporcie CDC.

Zdjęcie Leonhard NiederwimmerPixabay (widoczny na zdjęciu Nowy Jork znajduje się w statystykach CDC).

 

NBC News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *