Borelioza a syndrom poboreliozowy – różnice według badań naukowych

Na ciemnym tle biała ręka delikatnej budowy z długimi paznokciami i plastrami na palcach, z umieszczoną biało-żółtą kapsułką na dłoni

Borelioza a syndrom poboreliozowy – różnice według badań naukowych

Syndrom poboreliozowy czy borelioza? Przeprowadzono badanie oparte na danych amerykańskich z lat 2008-2016, aby zidentyfikować unikalne aspekty PTLDS, które mogą być ciekawe diagnostyczne i etiologiczne.

Badacze z Bostonu podjęli się porównania boreliozy oraz zespołu poboreliozowego.Zdefiniowano czym jest syndrom poboreliozowy na podstawie jego objawów i porównano dane demograficzne, zebrano informacje o chorobach współistniejących, sprawdzono recepty na antybiotyki wywstawiane pacjentom z boreliozą (a następnie niemających objawów) i PTLDS.

Chorzy w obu grupach byli w podobnym wieku (nie było sytuacji, w której w jednej są np. sami młodzi, a w drugiej większość do osoby starsze). Współwystępowanie 3 z 19 chorób przewlekłych było istotnie wyższe w grupie chorych z PTLDS. Okazało się, że ci pacjenci częściej niż chorzy na „zwykłą” boreliozą mają większe ryzyko niedokrwistości, hiperlipidemii i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Antybiotyki w obu grupach były przepisywane w mniej więcej takim samym stopniu. W statystykach jednak u pacjentów z PTLDS pojawia się więcej diagnoz anemii, hiperlipidemii i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Jak pisze się we wnioskach tej publikacji: odkrycie hiperlipidemii jest zgodne z rozregulowaniem metabolizmu tłuszczów zgłoszonym przez innych badaczy i należy przeprowadzić dalsze badania, aby zrozumieć potencjalny związek biologiczny między nimi.

Zdjęcie Victoria_WatercolorPixabay 

 

Lancet - ebiomedicine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *