Czy jest możliwa transmisja boreliozy poprzez kontakty seksualne?

Dłoń białej osoby trzymająca świeżo rozpakowaną prezerwatywę, a na drugim planie nieostra sylwetka mężczyzny leżącego w łóżku w jansobrązowej pościeli

Czy jest możliwa transmisja boreliozy poprzez kontakty seksualne?

Pytania o to, czy jest możliwa transmisja boreliozy poprzez kontakty seksualne były zadawane wielokrotnie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Mimo częściowych dowodów, nie ma dowodu ostatecznego, który potwierdziłby lub stanowczo zaprzeczył możliwości transmisji krętków boreliozy poprzez stosunek seksualny. Nie jest też jasne, czy – jeśli krętki są przenoszone – to czy transmisja przebiega od kobiety do mężczyzny czy odwrotnie, czy też może nie ma znaczenia, który z partnerów jest chory. Nie wiadomo też, że w stosunkach homoseksualnych również istnieje takie samo ryzyko.

Autorki zalinkowanej pracy apelują o badania, które umożliwią jasne dostarczenie dowodu i pomogą zapobiec przenoszeniu choroby lub uspokoją chorych, wskazując, że nie ma niebezpieczeństwa zakażenia boreliozą poprzez kontakty seksualne. Na razie wiemy, że udokumentowano przenoszenie krętków u myszy. Wiemy też, że badania na ludziach wskazywały na możliwość infekcji oraz sugerowały, że w przypadku uprawiania seksu bez zabezpieczenia, istnieje ryzyko ponownego nadkażenia osoby chorej, leczonej antybiotykami.

Zdjęcie Sasin Tipchai z Pixabay

 

ncbi.nlm.nih.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *