Co piąte dziecko po leczeniu boreliozy dalej cierpi z powodu jej objawów

Smutny chłopiec w wieku około 10-12 lat oparty o okno, patrzy w dal przez pokrytą kroplami deszczu szybę

Co piąte dziecko po leczeniu boreliozy dalej cierpi z powodu jej objawów

Zalinkowany artykuł ma tytuł, który akcentuje, że większość dzieci z boreliozą po leczeniu zdrowieje całkowicie w ciągu pół roku. Spójrzmy jednak na dane, mówiące o tym, ile dzieci nie zdrowieje.

W zebrano ankiety od rodziców 102 dzieci w wieku od 5 do 18 lat, u których zdiagnozowano boreliozę w okresie od sześciu miesięcy do 10 lat przed włączeniem ich do badania. Młodzież w wieku od 10 do 18 lat została również poproszona o wypełnienie kwestionariuszy dla młodzieży.

Analizując, ile dzieci nie jest wolne od objawów boreliozy, dowiadujemy się, że około 22% dzieci biorących udział w badaniu doświadczyło co najmniej jednego objawu, który utrzymywał się przez sześć lub więcej miesięcy po zakończeniu leczenia. Z spośród nich 9% miało objawy sklasyfikowane jako zespół PTLD / PTLDS (post treatment lyme disease / post treatment lyme disease syndrom). 6 procent dzieci wciąż nie w pełni wyzdrowiało w czasie wspomnianego badania, a u 1% wystąpiły objawy na tyle znaczące, że utrudniały codzienne funkcjonowanie.

Całe badanie opublikowano w Nature, tu link do omówienia w eurekalert.org.

Zdjęcie Shlomaster z Pixabay

eurekalert.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *