Krętki b. burgdorferi mają zdolność tworzenia biofilmu

Okular mikroskopu najnowszej generacji na tle nieostrego laboraortium naukowego

Krętki b. burgdorferi mają zdolność tworzenia biofilmu

Udowodniono, że in vitro krętki mają zdolność tworzenia biofilmu, skutecznie radzącego sobie z niesprzyjającymi warunkami.

Borrelia burgdorferi, jak czytamy w zalinkowanej poniżej publikacji, jest zdolna do tworzenia większych tworów – skupisk (agregatów) i kolonii. Stworzenie skupisk bakterii zmienia reakcję tego patogenu na nieprzyjazne środowisko.

Tu dowiedziono w badaniu in vitro, że skupiska krętków są rzeczywiście biofilmami, strukturami, których odporność na niekorzystne warunki jest dobrze udokumentowana. Badano krętki pod kątem kilku znanych charakterystycznych cech biofilmu przy użyciu kilku trybów technik mikroskopowych, komórkowych i biologii molekularnej.

Wyniki mikroskopii sił atomowych dostarczyły dowodów na to, że wielopoziomowe rearanżacje zachodzą na różnych etapach rozwoju owych skupisk, tworząc złożoną, nieustannie zmieniającą się strukturę.

Naukowcy dowiedli, że Borrelia burgdorferi jest zdolna do tworzenia skupisk na różnych podłożach oraz w różnych warunkach. Znaleziono, cytuję, „istotne dowody na to, że Borrelia burgdorferi jest zdolna do tworzenia biofilmu in vitro. Tworzenie biofilmu przez gatunki Borrelia może odgrywać ważną rolę w ich przetrwaniu w różnych warunkach środowiskowych, zapewniając schronienie poszczególnym komórkom”.

Zdjęcie Paul DiaconuPixabay

PLOS ONE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *