Monoterapia czy terapie skojarzone – jak leczyć boreliozę?

wiele różnych pudełek z antybiotykami, luźno ułożonych na półce

Monoterapia czy terapie skojarzone – jak leczyć boreliozę?

Jak leczyć boreliozę, czy wyjściem jest monoterapia czy terapie skojarzone? Na modelu mysim dowiedziono, że leczenie boreliozy wymaga stosowania skomplikowanej strategii leczenia.

Przyjmuje się, że większość przypadków boreliozy, leczonych szybko po zakażeniu, poddaje się skutecznej terapii po krótkim kursie doustnych antybiotyków. Jednak – jak czytamy w publikacji – 10-20% pacjentów doświadcza przewlekłych objawów z powodu opóźnionego lub niepełnego leczenia, stanu zwanego boreliozą po leczeniu (PTLD / PTLDS – zespołem poboreliozowym).

Autorzy piszą, że czasami krętki borelii pozostają w organizmie człowieka mimo wstępnego leczenia i, cytat, „potrzebne jest skuteczne leczenie w celu wyeliminowania uporczywej infekcji„. Autorzy wskazują, że inne patogeny, wywołujące uporczywe infekcje, takie jak na przykład gruźlica, są usuwane za pomocą terapii skojarzonych, a nie monoterapii.

Badacze sprawdzili postępy leczenia boreliozy u myszy. Leczenie prowadzono za pomocą leków zatwierdzonych przez amerykańską Agencję Leków (FDA) jako skutecznych przeciwko boreliozie. Myszy leczono albo jednym z wybranych leków albo zestawem leków.
Do oceny skuteczności leczenia zakażonych myszy zastosowano różne metody wykrywania patogenów, w tym również ksenodiagnostykę i techniki molekularne. Naukowcy zauważają, że żadna z monoterapii nie wyleczyła myszy z boreliozy. Dostrzeżono jednak, że 4 podwójne kombinacje leków tj.:
  • doksycyklina + ceftriakson,
  • dapson + ryfampicyna,
  • dapson + klofazymina,
  • doksycyklina + cefotaksym
oraz 3 potrójne kombinacje:
  • doksycyklina + ceftriakson + karbomycyna,
  • doksycyklina + cefotaksym + loratadyna,
  • dapson + ryfampicyna + klofazymina
wyeliminowały uporczywe infekcje borelią burgdorferi

Wyniki te sugerują – jak piszą autorzy – że terapia skojarzona powinna być badana w badaniach przedklinicznych w leczeniu boreliozy u ludzi.

Publikacja przybliżająca jak leczyć boreliozę pochodzi z kwietnia 2023 roku.

 

biorxiv.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *