Zaburzenia neuropsychiatryczne u dzieci mogą być związane z infekcjami

Głowa kobiety z profilu, kobieta obejmuje twarz dłońmi, pochyla głowę. Zdjęcie w tonacjach brązu.

Zaburzenia neuropsychiatryczne u dzieci mogą być związane z infekcjami

Zespół neuropsychiatryczny o ostrym początku u dzieci (PANDAS), PANS i autoimmunologiczne zaburzenia neuropsychiatryczne u dzieci mogą być związane z infekcjami. Każdego roku z tego powodu cierpi około 11 tysięcy dzieci – uwaga – w samym tylko Teksasie.

PANDAS została po raz pierwszy odkryta w latach 80. XX wieku, gdy badacze z National Institutes of Mental Health obserwowali grupę dzieci z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, u których wystąpiły niezwykle nagłe objawy psychiatryczne po zakażeniu.

Diagnozowanie PANS lub PANDAS nie przypomina diagnozowania grypy, gdzie badanie krwi identyfikuje wirusa lub przeciwciała pozostałe podczas walki organizmu z wirusem. Diagnoza wymaga rozpoznania szeregu objawów oraz zrozumienia historii choroby, środowiska i życia pacjenta.

Problemem bowiem nie jest sam patogen infekujący region zwojów podstawy mózgu, co raczej reakcja autoimmunologiczna w mózgu na patogeny – tak tłumaczą to specjaliści, którzy właśnie opracowywali system rozpoznawania i leczenia PANDAS w Teksasie.

Objawy pojawiają się u do tej pory zdrowego i niesprawiającego większych kłopotów dziecka, które zaczyna doświadczać na przykład halucynacji (dotyka to nawet 20% dzieci) lub/i lęków separacyjnych, drażliwości i zachowań buntowniczych, mimowolnych tików (twarzy i ciała), bezsenności moczenia nocnego, przeciążenia sensoryczne itp. PANDAS i PANS są często błędnie diagnozowane jako autyzm lub inne schorzenia psychiczne.

Naukowcy zgadzają się, że antybiotyki do leczenia patogenu mogą pomóc, ale nie zawsze. Reumatolog, immunolog lub alergolog może być pomocny w ujarzmianiu odpowiedzi immunologicznej.

Zdjęcie Ulrike Mai z Pixabay

wacotrib.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *