Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska – kiedy rozszerzy swój zasięg?

Czarno-białek zdjęcie stetoskopu lekarskiego, zwisającego nasz gablotką z lekami

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska – kiedy rozszerzy swój zasięg?

Profesor James Wood z Wielkiej Brytanii twierdzi że rozpowszechnienie się gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej w Europie to tylko kwestia czasu.

Przenoszona przez kleszcze gorączka krwotoczna krymsko-kongijska to choroba, która zagraża ludziom w bardzo ciepłych rejonach świata. Pojedyncze przypadki notowane są w Europie i na razie prawdopodobieństwo jej przeniesienia i rozpowszechnienia nie jest duże. Jednak Profesor James Wood z Wielkiej Brytanii, prezentujący to zagrożenie przed parlamentarną Komisją ds. Nauki, Innowacji i Technologii, mówi, że rozpowszechnienie się tej choroby w Europie to kwestia czasu. Czasu i narastających niekorzystnych warunków klimatycznych – niekorzystnych dla ludzi, nie dla patogenów.

Wirus tej gorączki nie przenosi się raczej pomiędzy ludźmi, najbardziej prawdopodobny wektorem jest kleszcz, który – na razie – w klimacie środkowej i północnej Europy nie może się zadomowić. Jednakże klimat się zmienia, a przenoszące tę chorobę kleszcze Hyalomma mogą w końcu tu się dobrze poczuć.

Zdjęcie ParentingupstreamPixabay

nottinghampost.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *