Test na boreliozę używany w miejscu leczenia (POC) – nowe badania. Obszerne streszczenie

Ręce w niebieskich rękawiczka laboratoryjnych trzymają probówki z krwią nad stołem ze stojakiem z większą ilośćią probówek.

Test na boreliozę używany w miejscu leczenia (POC) – nowe badania. Obszerne streszczenie

Ze względu na wzrost występowania chorób przenoszonych wektorowo powstała potrzeba opracowania niezawodnych platform testowych do diagnostyki. Platformy, które mogą zostać szybko wdrożone i używane w miejscu leczenia (POC) lub do testowania w domu mogą odgrywać główną rolę w rozwoju leczenia tych chorób. Przedstawiamy obszerne streszczenie publikacji.

Przykładem istniejących już szybkich rozwiązań są testy antygenowe na COVID. Dalej w publikacji czytamy, że Borelioza jest bardzo trudna w diagnozie. Jak do tej pory nie ma żadnych testów POC. CDC zaleca wykorzystywanie testu dwupoziomowego do diagnostyki Lyme Disease, w którym to najpierw wykonuje się pierwszerzędowy test immunoenzymatyczny (EIA), a następnie, jeśli wynik jest pozytywny, przeprowadza się drugorzędowy western blot.

Ta metoda ma wiele wad: długi czas oczekiwania na wynik, niedodiagnozowanie choroby i co za tym idzie – brak wykrywania i leczenia boreliozy w jej wczesnym stadium. Dodatkowo interpretacja Western Blota jest subiektywna, a zakażenia we wczesnym stadium często dają wyniki fałszywie ujemne. Komercyjne testy EIA wykorzystują białka jedynie z pojedynczych gatunków borelii, które posiadają epitopy reagujące także z innymi bakteriami. Z tego powodu powstaje duże prawdopodobieństwo otrzymywania fałszywie dodatnich wyników. Wykrywanie testem EIA opiera się na jednym epitopie, co wyklucza rozpoznawanie przeciwciał specyficznych dla innych epitopów.

W publikacji przedstawiono jednopoziomowy test serologiczny w punkcie opieki (POC) do diagnozowania boreliozy. Jest to multikompleksowy test pionowego przepływu oparty na synytetycznych białkach. Panel wieloantygenowy składa się z białek, które wykrywają całkowite odpowiedzi przeciwciał IgM i IgG z próbek surowicy pacjenta w jednym teście, co obniża koszty i czas.

W przedstawionym tu badaniu wykorzystano model diagnostyczny oparty na uczeniu maszynowym, do interpretacji multikompleksowych wyników. Test wymaga tylko 20 μl próbki surowicy i daje wynik w ciągu mniej niż 20 min, czyli szybciej niż obecnie używane testy.

Aby zwiększyć czułość testu autorzy wykorzystali połączone wykrywanie IgM i IgG. Połączone wykorzystanie obu rodzajów przeciwciał dodatkowo przyspiesza czas wiązania się przeciwciał z białkami. Dzięki temu czułość testu jest lepsza. Jest to szczególnie ważne w przypadku diagnozowania choroby na wczesnym etapie, gdy obecne strategie dwupoziomowe wykazywały w przeszłości niższą czułość.

Sygnały emitowane w momencie łączenia się przeciwciała z epitopem odczytywane są za pomocą przenośnego czytnika opartego na smartfonie, który następnie przetwarza odczyty i podaje wynik. czytnik można skalibrować z dowolnym smartfonem wyposażonym w aparat fotograficzny.

Ślepo przetestowano platformę na próbkach z repozytorium (idk) CDC i osiągnięto czułość i swoistość odpowiadającą dwupoziomowym wynikom laboratoryjnym za pomocą pojedynczego testu poc, prawidłowo wykluczając podobne „z wyglądu” choroby.

Jak piszą autorzy publikacji – ten test diagnostyczny LD może potencjalnie zastąpić uciążliwy dwupoziomowy paradygmat testowania, poprawiając diagnozę i umożliwiając wcześniejsze skuteczne leczenie pacjętów z Lyme, jednocześnie ułatwiając monitorowanie odporności nad chorobą.

Streszczenie dzięki tłumaczeniu inż. mikrobiologii Hanny Sztark.

 

biorxiv.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *