Rumień wędrujący o nietypowym kształcie i wielkości

Kolaż zdjęć przedstawiających powiększający się rumień wędrujący na plecach oraz za uchem pacjentki

Rumień wędrujący o nietypowym kształcie i wielkości

Rumień wędrujący nie zawsze wygląda jak „bycze oko” czyli „bull eye”- czerwony, zaokrąglony pierścień z jasną przestrzenią na środku. Warto dodać, że rumień nie zawsze pojawia się w miejscu ugryzienia przez kleszcza.

Rumień wędrujący czyli często jedna z pierwszych oznak boreliozy powinien, według opisów, wyglądać jak owalna czerwona plama z białym środkiem. Stąd też angielska nazwa „bull eye” czyli bycze oko. Jednak w zalinkowanej publikacji, z której pochodzi ilustracja, opisany jest przypadek 51-latki, której rumień wyglądał zupełnie inaczej. Rumień „wędrował” po plecach pacjentki, a zmiana pojawiła się również za jej uchem.

Według niektórych publikacji rumień wędrujący może pojawić się szybko, bo nawet 3 dni po ugryzieniu, według innych najwcześniej po tygodniu. Rumień może się też pojawić dopiero po dłuższym czasie (~2 miesiące). Niewielka, zaogniona zmiana na skórze, która pojawia się w krótkim czasie po ugryzieniu kleszcza. może być po prostu normalną reakcją obronną. W razie wątpliwości interpretację zmiany pacjent powinien zostawić doświadczonemu lekarzowi.

cureus.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *