Ból i zapalenie stawów a ewentualna diagnoza zakażenia borelią

Kolanka siedzącego dziecka, prawe kolano spuchnięte

Ból i zapalenie stawów a ewentualna diagnoza zakażenia borelią

U każdego pacjenta z ostrym, niespowodowanym urazem, bólem stawów, obrzękiem i gorączką należy wziąć pod uwagę i niezwłocznie zdiagnozować septyczne zapalenie stawów – czytamy w publikacji z grudnia 2021.

Czynniki ryzyka septycznego zapalenia stawów obejmują:

  • wiek powyżej 80 lat, cukrzycę,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niedawną operację stawu,
  • protezę stawu biodrowego lub kolanowego,
  • infekcje skóry i stosowanie leków immunosupresyjnych.

Opóźnienie w diagnozie i leczeniu może prowadzić do trwałej choroby a nawet do śmierci. Autorzy publikacji piszą, że wyniki badania fizykalnego i markery surowicy, w tym szybkość sedymentacji erytrocytów i białko C-reaktywne, są pomocne w diagnozie, ale są niespecyficzne. Aby potwierdzić diagnozę, wymagane są badania płynu maziowego. Wywiad i barwienie metodą Grama pomagają określić wstępną selekcję antybiotyku.

Staphylococcus aureus jest najczęstszym patogenem izolowanym w septycznym zapaleniu stawów; jednak inne bakterie, wirusy, grzyby i prątki mogą powodować chorobę, również Borrelia burgdorferi.

Wskazana jest – jak piszą autorzy – antybiotykoterapia, może być doustna, jej czas trwania to 2 do 6 tygodni, ale niektóre wypadki wymagają dłuższego leczenia.

Autorzy podkreślają, że ewentualna diagnoza zakażeniem borelią powinna być poparta wywiadem (zapewne chodzi o rumień, ugryzienie kleszcza oraz o inne objawy) oraz badaniem lab.

Zdjęcie z publikacji z Journal Of Osteopatic Medicine

 

PUBMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *