Babesia spowodowała fałszywie dodatni wynik testu w kierunku HIV

Pierwotniaki z rodzaju Babesia - obraz mikroskopowy przedstawiający pojedyncze czarne twory w kształcie kropek i kresek na tle krwinek czerwonych

Babesia spowodowała fałszywie dodatni wynik testu w kierunku HIV

Zaskakujący przypadek chorego na babeszjozę, którego choroba spowodowała fałszywie dodatni wynik testu w kierunku HIV.

Autorzy publikacji zauważają, że babeszjoza na ogół objawia się gorączką, dreszczami, zmęczeniem oraz anoreksją.

Okazuje się, że w niewielkiej ilości przypadków zakażenie babeszjozą wiąże się z fałszywie dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa HIV.

W publikacji opisano pacjenta, u którego wykonano wstępny pozytywny test w kierunku HIV. Ponieważ stwierdzono też babeszjozę, podjęto leczenie tej choroby i po tygodniu tego leczenia uzyskano negatywny powtórny test w kierunku. Pacjentem był 60-letni mężczyzna, który zgłosił się do szpitala, skierowany tam przez lekarza pierwszego kontaktu z powodu nieprawidłowych badań krwi oraz gorączki, zmęczenia, anoreksji i objawów żółtaczki, trwających przez trzy tygodnie. Przy przyjęciu miał hipotensję i gorączkę.

Aby zdiagnozować babeszjozę posłużono się zwykłym rozmazem krwi, gdzie znaleziono gatunki Babesia w 1-2% zakażonych krwinek czerwonych.

Był leczony na OIOMie plazmaferezą, atowakwonem i antybiotykami. Test na antygen/przeciwciało HIV 1/2 czwartej generacji był początkowo dodatni, ale po leczeniu wynik testu na obecność wirusa HIV był ujemny.

Autorzy podają we wnioskach, że błędna diagnoza HIV może znacznie wpłynąć na jakość życia pacjenta, ponieważ terapia antyretrowirusowa ma wiele szkodliwych skutków ubocznych. „Klinicyści muszą rozważyć dalszą ocenę pacjentów z ostrą babeszjozą, u których również wynik testu na obecność wirusa HIV jest dodatni.” – czytamy.

 

 

hindawi.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *