Kryzys klimatyczny sprzyja rozprzestrzenianiu się kleszczy po świecie. Statystyki z Francji

wielki kleszcz o odwłoku w kolorze jasno brązowym i dużą czarną kropką za głową

Kryzys klimatyczny sprzyja rozprzestrzenianiu się kleszczy po świecie. Statystyki z Francji

Lipcowy Le Monde w wydaniu internetowym pisze, że kryzys klimatyczny sprzyja rozprzestrzenianiu się kleszczy po świecie i co za tym idzie – rozpowszechnianiu się chorób odkleszczowych.

W artykule czytamy m.in. jak bardzo zwiększyła się ilość przypadków boreliozy we Francji. Według danych oficjalnych wskaźnik zachorowalności wzrósł z około 40 przypadków na 100 000 mieszkańców w 2009 do 90 przypadków na 100 000 w 2020 r., z różnicami w zależności od roku. Od 2016 roku liczba nowych przypadków waha się od 47 000 do 70 000 rocznie.

Autorka artykułu cytuje Nathalie Boulanger, entomolożkę medyczną, która kieruje zespołem badawczym zajmującym się chorobami przenoszonymi przez kleszcze na Université de Strasbourg: „Każdy może zarazić się boreliozą, a nie ma ochronnej odporności, co oznacza, że ​​możesz zarazić się nią kilka razy w życiu”.

Kleszcze pospolite prócz boreliozy przenoszą – jak podaje autorka – 20 innych patogenów. Jeden z nich jeden budzi szczególne obawy władz: to wirus kleszczowego zapalenia mózgu. W 2021 roku zarejestrowano we Francji 71 przypadków.

Zdjęcie SvenPixabay

Le Monde

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *