Czy na pewno bartonelloza może być przenoszona przez kleszcze?

Cztery zdjęcia pokazujące klaszcze w różnych fazach cuklu rozwojowego

Czy na pewno bartonelloza może być przenoszona przez kleszcze?

Przenoszenie bartonelli przez kleszcze bywa często kwestią wątpliwą. W wielu badaniach patogenów przenoszonych przez kleszcze nie ma mowy o bartonelli. Zatem jest ona przenoszona przez kleszcze czy nie jest?

Publikacja z 2005 (125 cytowań) rzuca nieco światła na tę kwestię. Jak pisze się w publikacji – potencjalny udział kleszczy w przenoszeniu Bartonella spp. od wielu lat jest przedmiotem gorących dyskusji. Większość – jak czytamy dalej – danych potwierdzających przenoszenie bartonelli przez kleszcze pochodzi z molekularnych i serologicznych badań epidemiologicznych na ludziach i zwierzętach, dostarczających jedynie pośrednich dowodów bez bezpośredniego dowodu bezpośredniego.

Naukowcy opisali badania na modelu mysim, aby ocenić możliwości kleszczy Ixodes ricinus do przenoszenia bartonelli gatunku birtlesii.

Larwy i nimfy I. ricinus żerowały na myszach zakażonych B. birtlesii. Nimfy z powodzeniem przeniosły B. birtlesii na kolejne myszy. W badaniu wykazano, że we krwi i wątrobie myszy. U dorosłych samic stwierdzano zakażenie bartonellą po trzech lub więcej dniach przyczepiania się kleszczy.

W dalszych badaniach wykazano obecność bakterii w gruczołach ślinowych i tkankach mięśniowych częściowo nabrzmiałych dorosłych kleszczy, które wyliniły się z zainfekowanych nimf.

Autorzy na koniec wysnuwają wniosek, że należy uwzględniać ryzyko przeniesienia bartonellozy w diagnostyce różnicowej u pacjentów narażonych na ukąszenia przez kleszcze.

 

journals.plos.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *