Zespół poboreliozowy a fibromialgia w badaniach PCR

Kleszcz o beżowym, nakrapianym tułowiu na tle zielonego liścia

Zespół poboreliozowy a fibromialgia w badaniach PCR

Czy leczenie standardowym kursem antybiotykowym po ugryzieniu kleszcza daje gwarancję wyzdrowienia nie tylko z boreliozy ale i z pozostałych, licznych chorób przenoszonych przez kleszcze? Badanie PCR wskazało, że w tzw. zespole poboreliozowym istnieje zakażenie borelią, a także innymi patogenami.

Przebadano testami PCR 104 pacjentów z licznymi objawami wskazującymi na tzw. zespół poboreliozowy oraz zbliżonymi do fibromialgii. Do badania zakwalifikowano osoby z przynajmniej dwoma objawami takimi jak ból mięśni, zapalenie stawów lub ból stawów, porażenie twarzy, zajęcie ośrodkowe lub obwodowe, zapalenie rdzenia kręgowego, ból korzeni, parestezje, zaburzenia czucia, radikulopatia oraz ogólne uczucie słabości i nieprawidłowego funkcjonowania.

W badaniu poszukiwano właściwie każdego patogenu pochodzącego od kleszczy od borelii po brucellę. 48% pacjentów było zakażonych wieloma patogenami, a 25% było nosicielami co najmniej trzech różnych drobnoustrojów. Borelia, wbrew oczekiwaniom, nie były najczęściej obserwowana, częsciej obserwowano Mycoplasma spp., Rickettsia spp. i Ehrlichia spp.

Wniosek z badania francuskich naukowców jest taki, że chorzy z tzw. zespołem poboreliozowym i objawami przypominającymi fibromialgię mogą być nosicielami kilku mikroorganizmów przenoszonych przez kleszcze.

 

akjournals.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *