Bakterie jelitowe mogą przemieszczać się do mózgu za pomocą nerwu błędnego

Grafiti na ścianie pokazujące mózg z nerwem błędnym przedstawionym jako kabel z wielką wtyczką

Bakterie jelitowe mogą przemieszczać się do mózgu za pomocą nerwu błędnego

W doświadczeniu na modelu zwierzęcym dowiedziono, że bakterie jelitowe mogą przemieszczać się za pomocą nerwu błędnego bezpośrednio do mózgu.

Nerw #błędny – najdłuższy z nerwów czaszkowych, jest nerwem mieszanym, prowadzi włókna czuciowe, ruchowe i przywspółczulne. W doświadczeniu na modelu zwierzęcym dowiedziono, że bakterie jelitowe mogą przemieszczać się za jego pomocą bezpośrednio do mózgu.

W doświadczeniu działo się to wtedy, gdy myszy otrzymywały zmienioną dietę, która powoduje dysbiozę (tu więcej na temat dysbiozy https://diag.pl/pacjent/artykuly/dysbioza-jelitowa/ ) i przepuszczalność jelit. Działo się to również bez zmiany diety w różnych mysich modelach chorób neurologicznych. Bakterie nie zostały znalezione w innych miejscach ogólnoustrojowych ani we krwi myszy, ale wykryto je w nerwie błędnym.

Zaobserwowano uzdrowienie „w co najmniej jednym modelu neurologicznym”, gdzie obecność bakterii w mózgu była odwracalna. Stało się tak po zmianie diety myszy – z diety wysokotłuszczowej na dietę standardową. To spowodowało poprawę przepuszczalności jelit, doprowadziło do stopniowej utraty wykrywalnych bakterii w mózgu.

 

biorxiv.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *