Czy borelia żywi się cholesterolem?

tłuste jedzenie, na pierwszym planie smażone paluszki z ciasta ptysiowego, w tle różnego rodzaju sosy

Czy borelia żywi się cholesterolem?

Krew osób zaatakowanych przez patogeny takie jak borelia lub plasmodium może zapewniać wyjątkowe środowisko, które pomaga w replikacji i patogenezie tych drobnoustrojów. Lipidy i ich pochodne są jednym ze składników wzbogaconych we krwi i są niezbędne do przeżycia tych patogenów.

Wykazano, że wspomniane patogeny wychwytują lipidy żywiciela i manipulują nimi w celu zapewnienia wsparcia strukturalnego, odpowiedniego metabolizmu, replikacji, unikania odporności. To wszystko wpływa na przebieg zakażenia i szanse wyleczenia zakażonego organizmu.

Dalej czytamy, że borelia jest jednym z niewielu gatunków bakterii, które integrują cholesterol żywiciela w swoich błonach. U ssaków B. burgdorferi usuwa cholesterol bezpośrednio z błon plazmatycznych komórek gospodarza.

Podobnie rzecz się ma z wirusami, które prawdopodobnie wykorzystują cholesterol gospodarza do utrzymania architektury błonowej kompleksów replikacyjnych.

Jak czytamy we wnioskach – badanie zapotrzebowania żywiciela (czyli chorego) na lipidy przez patogeny może również pomóc w zrozumieniu podatności żywiciela na infekcje, na przykład chorób współistniejących i leków przyjmowanych na inne choroby.

Zdjęcie jusminmari z Pixabay

elifesciences.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *