Wszechstronna analiza genomu Borrelia burgdorferi

Łańcuchy DNA

Wszechstronna analiza genomu Borrelia burgdorferi

Analiza genomu krętków Borrelia burgdorferi dostarcza wskazówek na temat przyczyn cięższych postaci choroby i daje – jak pisze Time – podstawę do opracowania lepszych testów diagnostycznych oraz późniejszej terapii.

Analizowane próbki pobrano od 299 pacjentów z boreliozą w północno-wschodnich i środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Środkowej. W większości pobrano je rumienia wędrującego, czyli charakterystycznego objawu boreliozy. Naukowcy najpierw wyizolowali bakterie z próbek a następnie skorelowali sygnatury genetyczne bakterii z wynikami zdrowotnymi pacjentów. Pozwoliło im to zidentyfikować geny powiązane z poważniejszymi objawami, a także zrozumieć, dlaczego pacjenci w USA mają zwykle inne objawy niż w Europie.

Odkryto też specyficzne białka, które sprawiają, że choroba może rozprzestrzeniać się w zaatakowanym organizmie nie przez krew. Bakterie – jak czytamy w Time – mogą przedostać się do układu nerwowego, powodując neurologiczną boreliozę, a jeśli dostaną się do stawów, mogą wywołać postać stawową choroby.

Dalej czytamy, że genetyka [szczepów bakteryjnych] różni się w zależności od regionu. W Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju, szczepy są zwykle bardziej inwazyjne i rozprzestrzeniają się po organizmie po zakażeniu, co może przyczynić się do poważniejszej choroby. Wersje bakterii bardziej powszechne w Europie powodują przewlekłe choroby skóry i objawy neurologiczne.

 
Informacja na podstawie Time.

Grafika Mahmoud Ahmed z Pixabay

time

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *