Terapia fagowa a borelioza

Ręce w niebieskich rękawiczka laboratoryjnych trzymają probówki z krwią nad stołem ze stojakiem z większą ilośćią probówek.

Terapia fagowa a borelioza

Autorzy pracy twierdzą, że terapia fagowa sprawiło, że udało się w tym badaniu skutecznie wyeliminować bakterie, przy niewielkiej lub żadnej szkodzie dla tkanek lub mikrobiomu.

26 pacjentów z tzw. zespołem boreliozy po leczeniu (antybiotykami), u których początkowo w badaniu na fagach Phelix Borrelia (R.E.D. Laboratories, Belgia) stwierdzono obecność jednego lub więcej gatunków Borrelia, zostali poddani leczeniu INPT.

W sumie u 20 pacjentów (77%) po dwóch tygodniach całkowitego programu leczenia wynik testów w kierunku boreliozy był negatywny. Sześciu pacjentów, którzy mieli wynik pozytywny w testach po początkowej terapii, otrzymało przedłużone leczenie INPT i zostało ponownie przebadanych.

Tym razem w czterech przypadkach stwierdzono wynik negatywny na jeden lub więcej wcześniej zdiagnozowanych szczepów Borrelia. Zatem ogółem 24 z 26 (92%) pacjentów zostało skutecznie leczonych INPT.

Testy laboratoryjne nie są najskuteczniejszym sposobem stwierdzania wyzdrowienia z boreliozy, liczy się obraz kliniczny. W tym wypadku wszyscy uczestnicy badania zgłosili łagodną do znacznej poprawę kliniczną, bez zauważalnych reakcji niepożądanych na leczenie INPT. Autorzy pracy stwierdzili, że terapia fagowa pozwoliła w tym badaniu skutecznie wyeliminować bakterie, przy niewielkiej lub żadnej szkodzie dla tkanek lub mikrobiomu.

 

cureus.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *