Choroba Morgellonów a borelioza

Kobieta z bliznami na plecach

Choroba Morgellonów a borelioza

Choroba Morgellonów – pacjenci i niektórzy lekarze od dość dawna wiążą ją z boreliozą, Na nieszczęście choroba ta spotyka się z relatywnie niewielkim zainteresowaniem naukowców, .

Problemy osób cierpiących na Chorobę Morgellonów na ogół identyfikuje się z zaburzeniami psychicznymi.

Chorzy na „Morgellonkę” znajdują włókna w skórze, opisują też wiele objawów dermatologicznych i neuropsychiatrycznych.

Autorzy nowej publikacji podkreślają, że opublikowane dane naukowe wykazały związek objawów choroby Morgellonów z ogólnoustrojowymi objawami boreliozy. W badaniu 122 pacjentów z chorobą Morgellonów zbadano próbki skóry i 96% z nich wykazało krętki Borrelia w ich próbce histologicznej. Stąd związek ten sugeruje, że infekcja krętkiem może być możliwą przyczyną przewlekłej choroby u pacjentów z MD. Badanie wykazało też koinfekcje przenoszone przez kleszcze wśród pacjentów z MD, które mogą być również czynnikiem etiologicznym dermopatii u pacjentów z MD.

Część literatury naukowej wskazuje również objawy neuropsychiatryczne, takie jak zaburzenia poznawcze, lęk otępienny, depresja, paranoja i halucynacje czuciowe w chorobie z Lyme i związanej z nią infekcji odkleszczowej. Autorzy zajęli się analizą 31 artykułów omawiających chorobę Morgellonów i jej związek z zakażeniem krętkami.

Z badań wynika, że włókna znajdowane w skórze chorych na chorobę Morgellonów mają pochodzenie keratynocytowe. MD jest nową chorobą związaną z infekcją Borrelią, która wymaga dalszych badań genetycznych, patogenezy i leczenia. 

Zdjęcie z dokumentu Skin Deep: The Battle Over Morgellons

scirp.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *