Ocieplenie klimatu pomaga kleszczom

Kleszcz o beżowym, nakrapianym tułowiu na tle zielonego liścia

Ocieplenie klimatu pomaga kleszczom

Autor zalinkowanego artykułu przywołuje badanie publikowane w Journal of Medical Entomology, dowodzące, że ocieplenie klimatu pomoże kleszczom w niektórych regionach przetrwać i mieć dłuższe okresy aktywności.

Ekstremalne zjawiska pogodowe pomogą również patogenom przenoszonym przez kleszcze. Kleszcze mają rozszerzyć swoje zasięgi w kierunku biegunów (i prawdopodobnie oddalą się od przegrzewających się tropików) i przeniosą się w górę w obszarach górskich. Jeśli więc w waszym rejonie nie było kleszczy – na pewno niedługo się pokażą.

Z kolei autorzy badania publikowanego w Rhode Island Medical Journal dowodzą, że częstość występowania boreliozy, babeszjozy i anaplazmozy wzrasta w Stanach Zjednoczonych wraz ze zmianami klimatycznymi.

Jak czytamy w artykule: kleszcze rozwijają się, gdy temperatura powietrza przekracza 6–7°C, wilgotność przekracza 85% oraz gdy w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się duża liczba żywicieli. Ponieważ atmosfera planety wychwytuje więcej dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, warunki te rozszerzą się na obszary planety, na których wcześniej tego nie było. Na przykład kleszcze prawdopodobnie znajdą więcej obszarów do życia w Europie, na przykład wyżej w pasmach górskich lub dalej na północ kontynentu. Naukowcy odkryli kilkadziesiąt lat temu, że jeden gatunek kleszcza (który przenosi na psy infekcję krwi znaną jako Babesia canis) rozszerzył swój zasięg od regionu śródziemnomorskiego aż po północne tereny Niemiec. Po drugiej stronie stawu naukowcy badający kleszcza drzewnego z Gór Skalistych w Kolorado odkryli, że zmiany klimatyczne prowadzą do szybkich i zauważalnych zmian w rozmieszczeniu i liczebności tego gatunku kleszczy.

Komary też zyskują coraz lepsze warunki do życia, wysokie tempo wzrostu populacji komarów sprawia, że komary będą w stanie przystosować się do ocieplającego się klimatu. Komary mają zdolność genetyczną, a także historię ewolucyjną, niezbędne do przystosowania się do ocieplającego się klimatu.

Dobrze się mieć będzie również ćma cygańska, „jeden z najbardziej niszczycielskich szkodników leśnych na świecie” oraz azjatycki komar tygrysi, który przenosi choroby takie jak denga, żółta febra i wirusy chikungunya.

 

SALON

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *