Borelioza jako potencjalna przyczyna podwójnego widzenia

Borelioza jako potencjalna przyczyna podwójnego widzenia

Jaka może być przyczyna podwójnego widzenia i innych objawów powiązanych ze wzrokiem? Być może porażenie twarzy, niewyraźne widzenie, zez, podwójne widzenie, atrofia tarczy nerwu wzrokowego i utrzymujące się zaburzenia pola widzenia – to niektóre z objawów neuroboreliozy we wczesnym stadium choroby u dzieci i młodzieży.

Porażenie twarzy, niewyraźne widzenie, zez, podwójne widzenie, atrofia tarczy nerwu wzrokowego i utrzymujące się zaburzenia pola widzenia – to tylko niektóre z objawów neuroboreliozy we wczesnym stadium choroby u dzieci i młodzieży. Objawy te opisano w publikacji, w i której przywołuje się inną, również skupiającą się na objawach okulistycznych  boreliozy u dzieci.

W opisanym tu przypadku mowa jest o sześciolatce, która po ugryzieniu kleszcza cierpiała  na wymioty, gorączkę, zmęczenie, bóle głowy, bóle brzucha, podwójne widzenie i zeza. Ugryzł ją kleszcz. Nie miała rumienia.

Czytamy w publikacji:

„nasz przypadek podkreśla znaczenie rozważenia boreliozy jako potencjalnej przyczyny podwójnego widzenia o ostrym początku u dzieci spędzających czas na obszarach endemicznych. W przypadku pacjentów, u których występuje ból głowy oraz objawy neurologiczne i (lub) oczne, w tym zez o ostrym początku, wymagany jest wysoki stopień podejrzenia klinicznego”.

 

Ilustracja z publikacji – to obraz z badania MR przedstawiający anomalie neurologiczne związane z nerwem wzrokowym i twarzowym.

 

canadianjournalofophthalmology.ca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *