Pigułka antykleszczowa dla ludzi – jej początek to krople do oczu przeciw roztoczom

Na białym tle zielony, lancetowaty dość duży liść, a na nim garść białych pigułek

Pigułka antykleszczowa dla ludzi – jej początek to krople do oczu przeciw roztoczom

Co raz częściej pojawia się informacja o pigułce przeciwkleszczowej dla ludzi. Oto kilka uzupełniających informacji z serwisu Wired.

Substancja, którą zainteresowano się przy opracowywaniu tego preparatu, jest już używana do stosowania u ludzi w formie kropli do oczu w leczeniu zapalenia powiek spowodowanego przez Demodex czyli zamieszkujące naszą skórę małe roztocza. Lek ten, Xdemvy, został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w lipcu 2023 roku. Skutecznie eliminuje (ogłusza a następnie zabija) roztocza obecne w powiece. Doustna, właśnie testowana, wersja tego leku, dostaje się do krwiobiegu i jest przekazywana kleszczowi, gdy ten gryzie i zaczyna ssać krew.

W badaniu fazy II niewielka grupa ochotników – 31 zdrowych osób dorosłych – przyjmowało niską lub wysoką dawkę pigułki Tarsus lub placebo. Następnie badacze umieścili pozbawione patogenów kleszcze na ramionach ochotników i 24 godziny później zmierzyli, ile kleszczy zginęło.

Już pierwszego dnia 97% kleszczy w grupie otrzymującej wysoką dawkę i 92% w grupie otrzymującej niską dawkę zginęło, podczas gdy w grupie placebo zginęło tylko 5% kleszczy. Firma nie zgłosiła żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z pigułką, a żaden z uczestników nie zrezygnował z badania z powodu skutków ubocznych.

Zdjęcie Michal Jarmoluk z Pixabay

 

wired

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *