Rak piersi i borelioza – czy jest związek?
W streszczonym poniżej artykule autorzy opisują, że wykazano, iż Borrelia burgdorferi infekuje i zwiększa właściwości inwazyjne komórek raka piersi, jednocześnie wpływając na ekspresję chemokin zapalnych (CXCL8 i CXCL10).
W opisywanym badaniu zbadano obecność tych krętków borelii w tkankach inwazyjnego raka piersi. Zbadano też obecność krętków w zdrowych tkankach piersi..
Wykorzystując fluorescencyjne barwienie immunohistochemiczne i obrazowanie w wysokiej rozdzielczości, odkryto, że około 20% inwazyjnych nowotworów dwóch typów i 14% nowotworów innego typu, uzyskało wynik pozytywny na obecność B. burgdorferi, podczas gdy wszystkie prawidłowe tkanki piersi dały wynik negatywny.
Analiza PCR dodatkowo potwierdziła obecność DNA B. burgdorferi w tkankach raka piersi. Co więcej, 25% tkanek B. burgdorferi wykazało ekspresję obu chemokin, CXCL8 i CXCL10, czego nie zaobserwowano w tkankach B. burgdorferi ujemnych. Wykazano korelację między starszymi pacjentami a tkankami B. burgdorferi dodatnimi.
Badanie – jak piszą naukowcy – SUGERUJE (a nie dowodzi), że patogenne infekcje, takie jak B. burgdorferi, mogą odgrywać rolę w tworzeniu się i rozwoju raka piersi i/lub przyczyniać się do przetrwałej infekcji poprzez modulowanie odpowiedzi immunologiczno-zapalnej w mikrośrodowisku guza. Niemniej dla osób posiadających piersi i chorujących teraz lub w przeszłości na boreliozę ta publikacja powinna stać się ważną zachętą do częstej profilaktyki raka piersi – regularne badania bardzo wskazane.
Grafika Savana Price z Pixabay
akjournals.com