Związek między ciążową boreliozą a zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów u matki i/lub dziecka

Grafika przedstawiająca zarys płodu w macicy, połączonego z łożyskiem narysowaną w uproszczeniu pępowiną. Grafika na czarnym tle, jasnoniebieska, połączenie z łożyskiem zaznaczone jest na czerwono.

Związek między ciążową boreliozą a wynikami położniczymi i noworodkowymi

W nowej publikacji nt ciekawego przypadku boreliozy zdiagnozowanej u kobiety w trzy dni po urodzeniu dziecja, badacze zastanawiają się, jaki jest związek między ciążową boreliozą a zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów u matki i/lub dziecka.

Leczenie boreliozy w trakcie ciąży jest konieczne dla matki. I być może również dla dziecka, które bez leczenia matki może urodzić się chore. Ale czy musi. Ewentualny związek pomiędzy zakażeniem a późniejszymi problemami jest przedmiotem troski badaczy, prezentujących przypadek 23-latki ugryzionej w ciąży przez kleszcza. Ale czy na pewno ugryzionej…? Kobieta bowiem nie przypominała sobie ugryzienia w trakcie ciąży, nie miała rumienia w tym czasie i w zasadzie nie przebywała wtedy poza terenem miejskim. Kiedy nastąpiło zakażenie? Dlaczego choroba ujawniła się po porodzie? Odpowiedzi nie znamy.

Kobieta zgłosiła się do lekarza zaledwie trzy dni po urodzeniu córeczki. Przyczyną wizyty był znaczący ból kolana, niebędący skutkiem urazu. W badaniach potwierdzono boreliozę (zarówno testem ELISA jak i WB).

Wdrożono trzytygodniowe leczenie doksycykliną. Jak czytamy w publikacji – długoterminowa obserwacja matki i noworodka nie wykazała żadnych oznak zaburzeń psychicznych lub fizycznych ani innych objawów związanych z boreliozą. Ponadto zanotowano, że długo po zakończeniu leczenia matka nadal miała dodatni wynik testu ELISA na obecność B. burgdorferi, podczas gdy noworodek utrzymywał ujemny wynik badania serologicznego na obecność przeciwciał B. burgdorferi.

I choć wnioski brzmią optymistycznie, to pod koniec długiej dyskusji badacze konkludują, że wydaje się, iż brakuje badań wykazujących ostateczny związek między ciążową boreliozą a zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych (w tym związanych z boreliozą wrodzoną) u matki i/lub dziecka.

 

Zdjęcie Raman Oza z Pixabay

 

MDPI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *